Spaghetti hawajskie ze słodkich ziemniaków


Szybki przepis na szybki obiad. Ostatnio kombinuję dużo z moim nowym spiralizatorem, stąd też dzisiejszy przepis. Bez zbędnego przedłużania:

Spaghetti hawajskie ze słodkich ziemniaków

Składniki:

Słodki ziemniak (patat)

Cukinia

Mleko kokosowe

Tahina (opjonalnie)

Ananas

Rodzynki

Natka lub kolendra

Curry

Sok z cytryny

Ekstra: dla ćwiczących na siłowni polecam podać z kilkoma łyżkami ugotowanej soczewicy z curry. Świetnie się komponuje z mlekiem kokosowym i ananasem.

???????????????????????????????

Wykonanie:

Słodkiego ziemniaka i cukinie spiralizujemy. Przyznam się, że dodałam cukinie, bo miałam tylko jednego patata i był to strzał w dziesiątkę. Bo patat ma ciekawy smak, ale intensywny i jest dosyć twardy, więc cukinia łagodzi ten efekt. Nitki z ziemniaka zamarynowałam wcześniej w soku z cytryny i soli. Potem odlałam marynatę i dodałam nitki z cukinii. Do wykonania sosu użyłam 3 łyżki mleka kokosowego, curry, spory plaster ananasa pokrojonego w drobną kosteczkę oraz rodzynki. Dodałam też 1 łyczeczke tahiny. Na koniec dodałam sporo pokrojonej natki dla przełamania smaku. Jeśli macie cierpliwość możecie odstawić wszystko na jakiś czas, chociaż 10 minut.

Oto wynik:

???????????????????????????????

Myślałam, że to będzie porcja dla dwoch osób, ale wtrząsnęłam wszystko razem z dekoracją, zanim się obejrzałam. Trzeba będzie później dorobić 😉

Narazie!

Ania
About me

To update Biographical Info , go to: http://yourwebsite/wp-admin/profile.php

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *