DETOKS część II


Chciałam omówić kolejną metodę na oczyszczenie organizmu jaką jest monodieta. Z jednej strony jest to kuracja trudniejsza od surówkowej, (którą opisałam tutaj), a z drugiej łatwiejsza. Trudniejsza może być dla osób lubiących różnorodność, bo jak sama nazwa wskazuje, je się w kółko to samo, a łatwiejsza, jeśli ktoś woli zjeść cos „solidnego” (w przypadku bananów, zboża lub ziemniaków).

Mono dieta polega, jak sama nazwa wskazuje, na jedzeniu jednego produktu. można przeprowadzić na wiele sposobów, np. jeść jeden rodzaj owocu (oprócz suszonych)  lub kaszę czy nawet ziemniaki w mundurkach. Diety opartej na czekoladzie lub chipsach nie można przeprowadzić, przynajmniej nie polecam ;). Chociaż czytałam gdzieś, że dziewczyny odchudzają się jedząc same lody… Czego to ludzie nie wymyślą 😀  Nie będę też opisywać kuracji, które z nazywane są mono dietami, a w rzeczywistości zawierają wiele składników. Jak mono, to mono 🙂

Tego typu oczyszczanie można przeprowadzić przez ograniczony czas. Niektóre źródła podają, że może ona trwać do 6 dni, niektóre do 2 tygodni, a wiele osób zaleca nawet 30 dniowe kuracje, w przypadku jedzenia samych owoców.

www rainbow-market

Organizm oczyszcza się podczas tej kuracji dlatego, że musi strawić tylko 1 produkt przez cały okres jej trwania. Jest to zupełnie niespotykane w cywilizowanym świecie, żeby trawienie następowało tak łatwo i szybko. Do trawienia każdej grupy pokarmowej jak: węglowodany, białka i tłuszcz potrzebujemy różnych enzymów pokarmowych. W momencie, gdy spożywamy kompletny posiłek zazwyczaj składa się on z co najmniej dwóch, a najczęściej niestety z trzech grup. W trakcie działania enzymu trawiącego węglowodany, wyłączone są enzymy trawiące białka i tłuszcze i na odwrót. Posiłek trawiony jest więc 3 razy dłużej niż w przypadku spożycia tych grup oddzielnie. Do tego dochodzi skład naszych potraw, które przeważnie zawierają kilka lub kilkanaście składników i każdy z nich osobno posiada różny okres trawienia. Totalny zamęt. Nie zagłębiając się w szczegóły biochemiczne, organizm ludzki, szczególnie na tradycyjnej diecie, jest w stanie ciągłego trawienia. Gorzej, często jest tak, że nie zdąży strawić zupełnie jednego posiłku, a do żołądka trafia następny.
Jak opisałam w części pierwszej, dlaczego potrzebujemy oczyszczania, maksymalne odciążenie narządów trawiennych pozwala organizmowi na inne czynności, na które przeważnie nie ma czasu i energii.
Jest to właśnie sięgnięcie do głęboko ukrytych toksyn, które organizm „upchnął” jak najdalsze kąty, a których nie był w stanie usunąć z powodu ciągłego trawienia.
Odnawia uszkodzone tkanki, pozbywa się złogów. Mamy więcej energii niż zwykle, bo nie musi być ona spożytkowana na bardzo obciążające trawienie.
Do tej diety oczyszczającej należy się przygotować tak samo, jak do innych, czyli przez co najmniej kilka dni wcześniej odżywiać się tylko produktami roślinnymi, odstawić kofeinę, alkohol, papierosy i produkty przetworzone (jeśli ktoś jeszcze spożywa).
Jest to wspaniały sposób na trwałą zmianę sposobu odżywiania. Wiele osób pozbyło się w ten sposób problemów z candidą (mimo, że candida żywi się cukrem, to jednak tylko cukrem „uwięzionym” w krwiobiegu przez zjedzony wcześniej lub w tym samym czasie tłuszcz, świetnie opisała to w bardzo prosty sposób Ewcia tu ), niektórych alergii pokarmowych, problemów skórnych, problemów żołądkowych i jelitowych, wahań nastroju czy braku energii.
Jeśli przeprowadzamy mono dietę opartą na owocach, najlepiej żeby to były owoce dojrzałe i wysoko energetyczne, takie jak banany czy winogrona, czy mango (wybór o wiele droższy), chociaż niektórzy nie odczuwają głodu na owocach zawierającym więcej wody, jabłkach gruszkach, czy nawet melonach i arbuzach, czy jakichkolwiek innych. Ważne jest, aby jeść tyle, na ile ma się ochotę, bez ograniczania czy to ilości owoców czy posiłków. Nie ma sensu liczyć kalorii, a informacje mówiąceo tuczących właściwościach bananów należy między bajki włożyć. Warto też zabezpieczyć się przed nagłym atakiem głodu „na mieście”, bo to może się skończyć sięgnięciem po coś pierwszego lepszego do jedzenia i wyrzutami sumienia. Mimo iż owoce dostarczają dużo wody do organizmu, nie należy zapominać o piciu płynów. W tym przypadku nie polecam tej metody w trakcie podróży, gdyż łączy się to z bardzo częstym odwiedzaniem łazienki 😀

grapes

Winobranie 2012.

Warta pokreślenia jest mono dieta winogronowa, w zasadzie zasługuje ona na oddzielny artykuł.  Znana i ceniona już za czasów greckich filozofów. Oczyszcza świetnie wątrobę, drogi żółciowe, krew i układ trawienny. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi, oczyścić skórę i ma pozytywny wpływ na układ rozrodczy.  Reguluje pracę serca i układu krwionośnego, wzmacnia mięśnie twarzy, odmładza skórę i wpływa kojąco na układ nerwowy, pomaga uregulować poziom estrogenów. Zawiera sporo witaminy  A,  witaminy z grupy B (szczególnie B1 i B6), witaminę C oraz witaminę E, bardzo dużo witaminy K, i kwasy Omega 3. Dostarczają też dużo minerałów: fosforu, wapnia żelaza, potasu, magnezu, bardzo dużo manganu, cynku, miedzi,. Oprócz tego pektyny , garbniki, polifenole, flawonoidy i karoten. Nie powinno się wypluwać pestek winogron, gdyż to szczególnie w nich (oraz w skórce) znajdują się cenne składniki antynowotworowe,  z nich wyrabiane są lekarstwa na choroby układu krwionośnego.

bananas

Bananowa kreatywność 🙂

Mono dieta bananowa jest polecana szczególnie osobom z wrażliwym układem pokarmowym. Ta wersja, razem z wyżej opisaną winogronową, jest bardzo energetyczna, pozwala na zaspokojenie naszego zapotrzebowania kalorycznego w ciągu dnia, więc mamy pewność, że nie opadniemy z sił (chyba że na skutek początkowego detoksu). Nie ma żadnych ograniczeń ilościowych, można zjeść tyle bananów, na ile ma się ochotę. Warunkiem jest jedzenie dojrzałych owoców o żółtej barwie z licznymi brązowymi plamkami na skórce. Jest to jedna z najprostszych kuracji, bananami łatwo się szybko najeść, a do tego banany należą do najtańszych owoców. Banany zawierają aminokwas o nazwie tryptofan, który uwalnia serotoninę w mózgu, odpowiedzialną za nasze dobre samopoczucie. Działa w ten sposób jako naturalny środek uspokajający i rozweselający :D. Banany świetnie wpływają na wyniki w sportach wytrzymałościowych, poprawiają przemianę materii, jeśli są nie są łączone z innymi produktami, więc podczas monodiety opartej na bananach polecam zawsze mieć w pobliżu toaletę 😉 Zawierają witaminę A, kwas foliowy, witaminy z grupy B (szczególnie ogrom witaminy B6), dużo witaminy C, troszkę witaminy E oraz K. Banany są znane ze swojej zawartości potasu, która faktycznie jest przyzwoita, mają jednak o wiele więcej manganu, miedzi, magnezu oraz po trochu cynku, selenu, fosforu, żelaza i wapnia oraz Omega 3.

bananas 1

Zupka bananowa 🙂

juicy fruit

Monodieta cytrusowa oczyszcza układ limfatyczny i krwionośny. Pomaga wzmocnić układ odpornościowy. W tym przypadku uważam za jeden składnik pomarańcze,  grejpfruty i cytryny w całości oraz w postaci świeżo wyciśniętego soku. To prawdziwa bomba witaminowa. Zawierają mnóstwo witaminy A, C, witaminy z grupy B oraz witaminę E.  Pomarańcze są wspaniałym źródłem wapnia, miedzi, żelaza, magnezu, fosforu, selenu, potasu i cynku. Do tego troszkę Omega 3. Po posiłku polecam wypłukać usta wodą, jak po wszystkich kwaśnych owocach, żeby ochronić szkliwo zębów.  Nie należy pozbywać się białej otoczki pod skórą, gdyż zawiera bardzo cenne składniki odżywcze. Oficjalne źródła podają, że tą kurację należy przeprowadzać do 3 dni, chociaż znam osoby które były na niej kilka tygodni i czuły się świetnie.

apples-24 (1)

Monodieta jabłkowa.  Jabłka zawierają dużo pektyn, oczyszczają przewód pokarmowy i pomagają obniżyć poziom cholesterolu, wpływa na polepszenie pracy serca. Polega na jedzeniu surowych jabłek, ale jeśli ktoś chce, może sobie również je ugotować lub upiec w piekarniku (o wiele gorszy wybór niż surowe, ale jeśli komuś pozwoli to pozostać na mono i zaspokoić głód na słodycze, to polecam). Jabłka zawierają witaminę A, kwas foliowy, trochę witamin z grupy B (szczególnie B2 i B6), witaminę C, witaminę E oraz K. Z minerałów mają dużo miedzi, magnezu, manganu, fosforu i potasu, trochę wapnia, żelaza i cynku oraz po trochu Omega 3 i 6.

Jedną z wersji mono diety owocowej jest przyjmowanie każdego dnia innego owocu, czyli np. pierwszego dnia banany, drugiego jabłka, trzeciego winogrona itp. lub owocowych mono posiłków. Jest to wersja o wiele łatwiejsza do przeprowadzenia, bo pozwala na jedzenie różnych owoców, nie łącząc ich w jednym posiłku. Czyli np. na śniadanie winogrona, przekąska – jabłka, obiad – banany, przekąska – truskawki, kolacja – gruszki. Wielu witarian, podążających za stylem 801010 (80% spożywanych kalorii pochodzi z węglowodanów, do 10% z białek, do 10% z tłuszczy)  zasadzie odżywia się tak cały czas, włączając do diety zielone liście i inne warzywa. W lato jest na to idealny moment, mamy pełno dojrzałych sezonowych owoców, których nie trzeba sobie odmawiać, jak sama ślinka cieknie na ich widok 🙂 Jest to świetny sposób dla osób na wakacjach. Wszędzie znajdziemy targ, sklep czy warzywniak, żeby kupić kilogram czy 2 owoców i zabrać np. na plażę.

???????????????????????????????

Inne wersje mono diety przewidują jedzenie ugotowanych zbóż takich jak np.: kasza jaglana, pszenica, ryż.

Polecam kaszę jaglaną spośród podanych wyżej, gdyż jako jedyne zboże odkwasza organizm, nie zawiera glutenu i usuwa wszelkie szkodliwe śluzy z organizmu, powstałe na skutek złego odżywiania, będące pożywką dla drobnoustrojów. Jaglanka jest bardzo dobra, gdy dopada nas przeziębienie, warto wykluczyć inne pokarmy z jadłospisu i jeść tylko ciepłą kaszę. Do tego spanie. Kaszę gotujemy w wodzie bez soli i jemy w ciągudnia tyle porcji, na ile mamy ochotę. Jest bardzo sycąca, więc zupełnie nie chce się jeść na tej diecie. Trzeba pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody. Jaglanka jest bogata w kwas foliowy, witaminy z grupy B, miedź, żelazo, magnez, mangan, cynk, fosfor, zawiera tez potas, selen i po trochu Omega 3 i 6.

Mono dieta pszeniczna wywodzi się z medycyny chińskiej, która jest często sprzeczna z witarianizmem, ale nie mogę nie wspomnieć o tej kuracji. Medycyna chińska dzieli osoby na jang (ciepłe) i jing (wychłodzone).  Jak sama nazwa wskazuje osoby o typie jing to typowe zmarzluchy o zimnych stopach i dłoniach. Te osoby powinny szczególnie uważać podczas tej metody i oczyszczania, gdyż pszenica ochładza organizm i nie przeprowadzać jej dłużej niż 3 dni, a osoby o typie jang do 12 dni. Podczas terapii spożywa się ugotowaną pszenicę 3 razy dziennie w dowolnej ilości. Niektóre źródła podają, aby jeść  oprócz tego można jeść zielone warzywa liściaste. Należy pamiętać, że pszenica zawiera gluten, wiec osoby z nietolerancją na ten aminokwas lub po prostu unikające glutenu, nie powinny przeprowadzać tej kuracji. Niektóre źródła podają, że gluten szkodzi tylko osobom nietolerującym glutenu. Każdy musi zadecydować sam czy mu się podoba ta metoda. Nie znam się na chińskiej medycynie, która ma 3000 lat, czytałam trochę o ajurwedzie, która ma 5000 lat, dlatego ją szanuję, choć w wielu względach jest sprzeczna z witarianizmem. Jeśli przeczyta to osoba znająca się na kuchni 5 przemian, to zapraszam do skomentowania. Ziarna należy namoczyć przez noc, potem ugotować je w 3 krotnej ilości wody przez 2 godziny. Pszenica zawiera kwas foliowy, większość witamin z grupy B, witaminę E, miedź, żelazo, magnez, fosfor, cynk,  dużo selenu i  trochę potasu i wapnia, nieco Omega 3 i 6. Zboża należy dokładnie gryźć, do momentu uzyskania papki.

rice-raider

Mono dieta ryżowa polega na jedzeniu ugotowanego brązowego ryżu. Starożytni sądzili, że jedzenie pełnych ziaren prowadzi do rozwoju spokojnego umysłu, dietetycy nazywają go najzdrowszym zbożem.  Ryż jest zbożem bardzo cenionym w Azji, zachowuje witalność  przez bardzo długi okres. Podobno niektóre ziarna znalezione w grobowcach wykiełkowały po kilku tysiącach lat. dostarcza dużo energii, jest niezwykle sycący. Dostarcza organizmowi magnezu, żelaza, wapnia, potasu oraz witaminy z grupy B i kwas pantotenowy. Jedzony bez dodatku tłuszczu pomaga uregulować poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu, pobudza trawienie, neutralizuje nadmiar soków żołądkowych i wpływa pozytywnie na serce. Zawiera dużo węglowodanów dostarczających energie do organizmu oraz białko, dlatego jest zbożem cenionym przez sportowców. Sprzyja powstaniu dużej energii , daje wytrwałość i przyczynia się do długowieczności. Monodieta może być przeprowadzona przed kilka dni. Ryż zawiera, jak to zboże kwas foliowy i witaminy z grupy B, miedź, magnez, fosfor, bardzo dużo manganu i trochę wapnia, żelaza i potasu i po troszku Omega 3 i 6.

heart-potato-1

Mono dieta ziemniaczana – ziemniaki gotujemy w mundurkach w małej ilości wody i potem zjadamy razem  z ta wodą. Jeśli dodamy więcej wody, można je zjeść w postaci zupy lub tez upiec ziemniaki w mundurkach w piekarniku. Metoda ta jest szczególnie polecana na wrzody żołądka i dwunastnicy, zaparcia, obrzęki. Ziemniaki (razem ze skórą i wodą, w której były ugotowane, żeby nie stracić cennych składników lub upieczone ze skórą) zawierają witaminy kwas foliowy, dużo witamin z grupy B, witaminę K i troszkę witamin A i E, mnóstwo miedzi, żelaza, manganu,  sporo magnezu, potasu, fosforu  i trochę wapnia, selenu i Omega 3.

Monodieta może okazać się nudna i trudna do przeprowadzenia, jeśli komuś brakuje głębowkiej motywacji i dyscypliny. Można wtedy robić sobie 1 – dniowe mono co tydzień, w ten sam dzień tygodnia. Taka kuracja zadziała w podobny sposób, na zasadzie rezonansu, tylko będzie rozciągnięta dłużej w czasie.

Namaste <3

Ania
About me

To update Biographical Info , go to: http://yourwebsite/wp-admin/profile.php

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *